Ile razy słyszeliśmy ”złote rady” od nieznajomych lub też ile sami ich udzieliliśmy..?

Człowiek, który najmniej wie ma najwięcej do powiedzenia. Człowiek, który nie zna Twojego dziecka ma najwięcej rad wychowawczych. Udziela rad Tobie nie radząc sobie ze swoim dzieckiem.

Dlaczego?

Dlatego, ze najtrudniej wychowuje się swoje dziecko.

Dlaczego?

Dlatego że Twoje dziecko jest Twoim lustrem.

Pokazuje Ci, co jest w Tobie. Pokazuje to, czego w sobie nie widzisz, nie akceptujesz i wszystko, co wypierasz lub chowasz bardzo głęboko. Podam jeden przykład, choć mogłabym mnożyć i mnożyć.

Sposób, w jaki Twoje dziecko zwraca się do Ciebie jest sposobem, w jaki Ty się do niego zwracasz.

Dlaczego nie zmienimy zachowania dziecka ”na siłę”?

Dlatego, ze dziecko uczy się poprzez naśladowanie. Naśladowanie Ciebie.

Chcąc zmienić coś w dziecku musisz zmienić to najpierw w sobie.

Poprzez zmianę swojego zachowania zmienia się zachowanie Twojego dziecka. Twoje dziecko jest najpiękniejszym prezentem w postaci lustra. Obserwuj swoje dziecko, a zobaczysz siebie- wszystko to, co ukrywasz przed Światem, przed sobą. Zamiast się złościć na swoje dziecko, bądź wdzięczna/ny za to, ze ta mała istotka pokazuje Ci to wszystko, bo dzięki niej możesz to wszystko rozpoznać i zmienić.

Możesz oszukać Świat, ale dziecka nie oszukasz.

Możesz okłamywać dziecko patrząc mu prosto w oczy (zatajać swój strach, wszystkie emocje) i Bedzie Ci się wydawało, ze wierzy, ale jego zachowanie nie jest wynikiem Twoich słów, lecz tego, co w sobie nosisz. Twojej prawdy o Tobie. Dzieci są jak anteny, radioodbiorniki. Mam niezwykle trudne dziecko, ale to dlatego, ze ja jestem niezwykle trudna.

Moje dziecko pokazuje mi największe cienie i doliny jakie są/były we mnie. Dzieci wykonują dla nas niezwykle ciężka prace. Zwolnimy je z tego otwierając się, otwierając oczy.. i dopuszczając do siebie to, ze dziecko jest projekcja naszego wewnętrznego ja.

Tylko wtedy możesz zwolnic dziecko z odpowiedzialności pokazywania Tobie całego tego syfu, o którym nawet nie wiesz, ze masz. Zmieniając siebie pozwalasz mu być sobą. Pozwalasz mu na prawdziwy przejaw siebie.

Twoje dziecko jest prawda o Tobie.

Pokazuje wszystko.